Biznes

Jak usuwać odpady elektryczne i elektroniczne?

Odpady elektryczne i elektroniczne wymagają właściwego przetwarzania, ponieważ w przeciwnym przypadku mogą być niebezpieczne dla środowiska.

 

Elektroodpady, czyli odpady elektryczne i elektroniczne nie mogą być wyrzucane do zwykłego kubła. Jak zatem powinno się je usuwać i przetwarzać? Więcej informacji dotyczących recyklingu elektroodpadów przekazuje firma Geomar – https://geomar.net.pl/oferta/recykling-elektroodpady.

 

Czym są elektroodpady?

Warto rozpocząć od wyjaśnienia tego, czym dokładnie są elektroodpady. Termin ten odnosi się do rodzaju odpadów elektrycznych oraz elektronicznych, czyli szeroko pojętej elektroniki.

 

Według przepisów odpady elektroniczne muszą być odpowiednio przetwarzane, ponieważ można pozyskać z nich różne rodzaje materiałów. Również bez właściwego przetwarzania mogą one powodować zagrożenie dla środowiska naturalnego, ponieważ znajdują się w nich szkodliwe związki i pierwiastki.

 

Do kategorii elektroodpadów zaliczane są między innymi części komputerowe, sprzęt RTV, AGD, artykuły oświetleniowe, kable, aparatura pomiarowa, aby wspomnieć jedynie o paru przykładach.

 

Elektroodpady – gdzie je wyrzucić?

Odpadów elektrycznych i elektronicznych nie można wyrzucać do zwykłych kubłów na śmieci. Należy przekazywać je do odpowiednich punktów, które zajmują się jej zbiórką, a następnie odpowiednim przetwarzaniem zgodnie z obowiązującymi przepisami.

 

Osoby prywatne mogą przekazywać odpady elektroniczne i elektryczne do PSZOK-ów, czyli punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, a także mogą przekazywać je podczas różnych zbiórek, na przykład pikników.

 

Odpady te mogą być również przekazywane do sprzedawców, na przykład przy zakupie nowego, większego sprzętu jak pralka, zmywarka. Mniejsze odpady można przekazywać w sklepach, na przykład w popularnych marketach sprzedających urządzenia elektryczne i elektroniczne.

 

W przypadku firm odpady te powinny być przekazywane do odpowiednich punktów prowadzonych przez przedsiębiorstwa komunalne, na przykład https://geomar.net.pl/oferta/recykling-elektroodpady. Wybierając odpowiedniego odbiorcę, można wtedy przekazywać mu odpady, co potwierdzane jest również przez odpowiednią dokumentację. To pewność, że przekazanie odpadów następuje zgodnie z obowiązującymi przepisami.

 

Jak przetwarza się elektroodpady?

Elektroodpady zawierają w sobie dużo związków i pierwiastków, z których część jest również niebezpieczna dla środowiska. Są to również substancje, które mogą być odzyskane oraz ponownie wykorzystane. Zaliczane są do nich między innymi miedź, aluminium, stal, metale ziem rzadkich.

 

Firmy, które przetwarzają, recyklingową odpady tego typu, jak firma https://geomar.net.pl/oferta/recykling-elektroodpady, zajmują się wtedy ich odzyskiwaniem oraz przerabianiem.

 

Przekazywanie odpadów elektronicznych i elektrycznych do recyklingu ma zatem podwójne znaczenie – nie dość, że pozwala ono na ochronę środowiska naturalnego przed szkodliwym zanieczyszczeniem, to jeszcze daje szansę na odzyskanie wielu surowców, których ilość jest ograniczona, a pozyskanie również jest zagrożeniem dla środowiska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *