Biznes Inne

Czym są powłoki galwaniczne?

Galwanizacja to specyficzny proces, który pozwala nakładać cienkie powłoki metaliczne na różne powierzchnie. W tym wypadku korzysta się z metody elektrolitycznej. Powłoki galwaniczne dotyczą głównie metali i tworzyw sztucznych. Mają one za zadanie zapobiegać korozji i erozji, jak i mechanicznym uszkodzeniom. Ponadto, można liczyć na poprawę właściwości elektrycznych i cieplnych metalu. Niezwykły efekt dekoracyjny także jest na wagę złota. Czym jest powłoka galwaniczna? O czym warto wiedzieć? Z czego składa się powłoka tego typu?

Powłoka galwaniczna

Najprościej rzecz ujmując, jest to powłoka stopowa lub metalową, którą nakładamy w procesie elektrolitycznym. Budulcem powłoki galwanicznej są atomy metalu. W tym procesie stosuje się najczęściej: miedź, cynk, kadm, srebro, złoto, cynę, chrom, ołów i aluminium. Jak wykonuje się powłokę tego rodzaju? Na uznanie zasługują dwa sposoby wykonania:

  • Za pomocą zanurzenia wyrobu w roztworze soli metalu – bazuje na podpięciu bieguna dodatniego do przedmiotu lub do  drugiej elektrody. Przepływ prądu wpływa na rozkład soli na metal, który pokrywa wyrób i wytwarza gaz na drugiej elektrodzie.
  • Za pomocą osadzania się soli metalu szlachetnego – tutaj nie używa się prądu elektrycznego.

Okazuje się, że znaną metodą galwanizacji jest platerowanie. To powlekanie przedmiotów z użyciem cienkiej warstwy metalu (np. złoto, platyna, srebro, rod). Specjaliści jasno wskazują, ze powłoka galwaniczna (https://wigal.pl/pl/co-robimy/) jest doskonałą ochroną przez korozją i pozwala nadać określone walory estetyczne i właściwości mechaniczne danym przedmiotom.

Galwanizacja

Warto zauważyć, ze kąpiel galwaniczna może odbywać się z pomocą wielu surowców. To sprawia, że uzyskana powłoka może składać się z różnych metali. Proces galwanizacji z użyciem złota pozwala uzyskać złotą powłokę. Taka powierzchnia odznacza się dużą odpornością na ścieranie. Nie bez znaczenia jest anodowanie. Polega ono na wytworzeniu warstwy tlenku aluminium, co stanowi ochronę przed korozją.

Uzyskane powłoki mogą w wielu przypadkach być zabarwione na dowolne kolory. Powłoki galwaniczne są stosowane w wielu firmach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *