Aktualności

Kiedy udać się do psychiatry, a kiedy do psychologa?

Psycholog i psychiatra to dwa, całkowicie oddzielne zawody, które mimo wszystko bywają przez nas często mylone. Okazuje się, że problemy ze zdrowiem psychicznym obecnie nie są niczym nowym. Często odczuwamy przygnębienie, chroniczne zmęczenie, a także wszechogarniający smutek. Doskonale zdajemy sobie wtedy sprawę z tego, że niezbędna staje się pomoc właśnie psychiatry lub psychologa. Tak więc w czym oboje ze specjalistów mogą nam pomóc?

Psychiatra, a psycholog podstawowe różnice

Psychiatra Warszawa jest specjalistą od rozpoznawania zaburzeń psychicznych i chorób. Jego głównym zadaniem jest postawienie odpowiedniej diagnozy, a w razie konieczności, przepisać również odpowiednie środki farmakologiczne. W tym momencie uwidacznia się pierwsza różnica między psychologiem a psychiatrą. Tylko ten drugi ma prawo do przepisania pacjentowi środków farmakologicznych, co musi zostać poprzedzone odpowiednio postawioną diagnozą. Psycholog tego typu uprawnień nie posiada. Co więcej, można śmiało powiedzieć, że zadania psychologa również są zupełnie inne. Zwykle pomaga on radzić nam sobie z problemami dnia codziennego, nadmiarem stresu, ale także i zaburzeniami psychicznymi. Niemniej jednak w momencie podejrzenia choroby psychicznej, to psycholog może skierować pacjenta do psychiatry. Wobec tego, te dwa zawody, choć zajmują się pomocą pacjentom cierpiącym na różne dolegliwości natury psychicznej, mają jednak wiele cech, które je od siebie różnią.

Kiedy udać się do psychiatry, a kiedy do psychologa?

Do psychologa warto udać się w momencie, kiedy nie możemy poradzić sobie z codziennymi trudnościami, bądź dokucza nam nadmierny stres. Nie da się ukryć, że z pomocy psychologa obecnie korzysta coraz więcej osób. Pomoże on nauczyć się radzić sobie z emocjami i uczuciami, które tłumione były w środku. Niemniej jednak kiedy jest odpowiedni czas na wizytę u psychiatry? W tym wypadku sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Psychiatra Warszawa pomoże nam w momencie, kiedy:

  • przez dłuższy czas ( minimum 2 tygodnie) dokucza nam przygnębiające uczucie smutku, cierpienia, apatii, poczucia winy, zmęczenia lub bezradności.
  • pojawiają się objawy wskazujące na zaburzenia snu jak chociażby bezsenność, wyraźne zaburzenie dobowego rytmu, inne problemy z zasypianiem.
  • pojawiają się objawy, które sugerują wystąpienie zaburzeń lękowych, wówczas doświadczamy epizodycznych napadów lęku o dużym nasileniu, a także odczuwamy ciągły niepokój i strach.
  • pojawiają się epizody wskazujące na zaburzenia maniakalne, mowa tu przede wszystkim o nadaktywności, chaotyczności zarówno w myśleniu jak i działaniu czy przytłaczającej gonitwie myśli, z którą nie możemy sobie poradzić.
  • kiedy doświadczamy problemów z pamięcią i koncentracją, które utrudniają nam wykonywanie codzienny, prostych czynności.
  • kiedy pojawiają się trudności na poziomie życia społecznego, czyli obawiamy się nawiązywania nowych kontaktów, a także unikamy innych ludzi i wydarzeń towarzyskich.

Pamiętajmy, że psychiatra Warszawa, czy psychiatra w każdym innym mieście jest po to, by pomóc odzyskać nasze dawne życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *