Aktualności

Specjalne opaski dla tyskich seniorów

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tychach realizuje dla mieszkańców miasta usługi opiekuńcze w formie teleopieki. To kontynuacja realizowanego w Tychach od 2019 roku projektu pn. „Po ludzku, po sąsiedzku, u siebie”.

Teleopieka to system świadczący pomoc w przypadkach zagrożenia zdrowia i życia. Umożliwia szybkie wezwanie pomocy w nagłych i niepokojących sytuacjach lub zasięgnięcia porady. Z systemu korzystają głównie osoby starsze, niepełnosprawne czy samotne. – Teleopieka zapewnia podopiecznym poczucie bezpieczeństwa i komfortu, zwiększa poziom niezależności i poprawia samopoczucie. Ponadto zapewnia kontakt z otoczeniem poprzez zapewnienie środowiskowej formy wsparcia. Całodobowa opieka zmniejsza także poziom stresu i uwalnia podopiecznych od poczucia, że są dla kogoś ciężarem. Dzięki alarmowej opasce umieszczonej na nadgarstku, wezwanie pomocy możliwe jest w każdej sytuacji, o każdej porze dnia i nocy – mówi Iwona Rogalska – dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tychach.

MOPS dysponuje aktualnie ok. 40 teleopaskami dla osób starszych. – Urządzenie zawiera informację o m.in. tętnie czy temperaturze ciała, osoby którą ją nosi. Jest także specjalny sygnał SOS oraz sygnał „upadek”. Dzięki temu mamy od razu informację, że coś złego dzieje się z nasza babcią, dziadkiem czy rodzicem. Za pomocą jednego przycisku na opasce osoba starsza o każdej porze dnia i nocy może wezwać pomoc. Powiadomienie sms może trafić do trzech wskazanych osób – dodaje dyrektor MOPS.

Opaska zawiera także lokalizator, bardzo przydatny, gdy osoba nosząca opaskę cierpi np. na chorobę Alzheimera. Opaskę może dostać każdy niesamodzielny mieszkaniec miasta w wieku 60+. Po złożeniu wniosku do  MOPS, pracownik socjalny  przeprowadza wywiad z zainteresowanymi osobami. Osoby zainteresowane tą formą wsparcia mogą nawiązać kontakt z pracownikiem socjalnym pierwszego kontaktu zgodnie z miejscem zamieszkania (wykaz pracowników socjalnych znajduje się na stronie internetowej MOPS Tychy) lub pod numerem telefonu Informacji tut. Ośrodka tj. (32) 323-22-63 w godzinach:

– od poniedziałku do czwartku – 8:00 – 15:00
– w piątek – 8:00 – 13:00.

Content retrieved from: https://umtychy.pl/artykul/7267/specjalne-opaski-dla-tyskich-seniorow.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *