Zdrowie

Badanie u psychiatry – dlaczego nie należy się go bać?

Pacjenci bardzo często nie czują się komfortowo, a wręcz obawiają się psychiatry i to z różnych powodów. Niepokój wynika z tego, iż boją się co pomyślą znajomi, kiedy dowiedzą się o tym członkowie rodziny i znajomi. Dla niektórych, przerażający wydaje się sam przebieg badań. Chociaż rozmowa u psychiatry nie może odbyć się bez poruszania trudnych tematów dla pacjenta, koniec końców celem jest to, aby lekarz mógł postawić odpowiednią diagnozę, na bazie której zaplanuje skuteczne leczenie. Tylko w ten sposób, możliwe będzie rozwiązanie problemu pacjenta.

Gdy konieczny jest psychiatra Warszawa (https://www.psychiatrzy.warszawa.pl) to dobre miejsce, gdyż funkcjonuje tutaj wiele cenionych poradni. Skupmy się jednak na samym leczeniu.

Badanie u psychiatry w Warszawie i nie tylko

Bardzo często pacjenci są świadomi tego, że pomoc psychiatry jest konieczna. Pojawia się tutaj, częste zmęczenie, obniżony nastrój, zmartwienie, a jednak i tak brakuje ciągle decyzji, aby udać się do specjalisty. Przyczyny takiego stanu rzeczy są różne. Zwykle to obawa przed samym procesem badania psychiatrycznego. Często niepokoi nas po prostu to, czego nie znamy. Warto zatem dowiedzieć się, czego mniej więcej można spodziewać się na początku wizyty u większości psychiatrów.

Każdy lekarz będzie prowadził badania psychiatryczne nieco inaczej, natomiast padające pytania są najczęściej dość uniwersalne. Lekarze zadają sporo ogólnych pytań – skąd wynika jego obecność w gabinecie, czym zajmuje się na co dzień, jak wygląda jego sytuacja rodzinna, prywatna, a także materialna. Nierzadko usłyszymy też pytania odnośnie występowania u pacjenta schorzeń przewlekłych, przyjmowanych używek – papierosów, alkoholu, czy też narkotyków. Nie powinno nas równie zdziwić pytanie o to, czy ktoś w naszej rodzinie leczył się w przeszłości psychiatrycznie.

Sam wywiad lekarski jest jedynie wstępem. Kolejne etapy rozmowy pozwalają na dokładniejszą ocenę tego, jak prezentuje się psychiczny stan pacjenta. Padają pytania o imię i nazwisko, ale też o bieżącą datę i dzień tygodnia. Lekarz pyta o obecny nastrój badanego. Kiedy ten jest poza równowagą, specjalista zechce na pewno doprecyzować, jak długo utrzymują sie takie epizody. Standardem podczas badania psychiatrycznego są też pytania odnoście tego, czy u pacjenta występują myśli samobójcze. Nie powinno nas to jednak dziwić, gdyż ocena ryzyka popełnienia samobójstwa to jeden z celów badania, a lekarz zobowiązany jest zadać takie pytanie w przypadku każdego pacjenta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *